Świadek nadziei

W niedzielę, 23 października 2011 dla uczczenia tego święta Marecki Ośrodek Kultury zaprosił w swoje progi zespół artystów krakowskich, który zaprezentował widowisko muzyczno – teatralne oparte na wydarzeniach z biografii bł. Jana Pawła II. Grupę tę tworzą aktorzy – między innymi Justyna Baran, Agnieszka Fijołek, Yanoosh Baran i Piotr Lakwa oraz reżyser spektaklu, a równocześnie operator światła i dźwięku Bogdan Czeremuga.

W Galerii, gdzie miało miejsce wydarzenie teatralne eksponowana jest wystawa zdjęć, czynna do 25 listopada, dokumentująca wizytę Ojca Świętego na tym terenie w 1999 r. Tytuł wystawy to „Pamiętamy, Ojcze Święty .”, autor zdjęć: Tadeusz Kulesza oraz mieszkańcy Marek. Wystawę można było oglądać przed i po spektaklu, bowiem w trakcie występu teatralnego sala pociemniała i rozżarzyła się płomykami świec, umieszczonymi wśród publiczności na stolikach. Migocące żywe ogniki stanowiły uzupełnienie oszczędnej w wyrazie scenografii. Na centralnie umieszczonym ekranie, jak na bilbordzie, pojawiały się sugestywnie nawiązujące do tekstów padających ze sceny, zdjęcia z różnych okresów życia Karola Józefa Wojtyły, późniejszego Papieża Jana Pawła II. Oszczędna gra światłem stwarzała i podkreślała zmienność nastrojów, od prezentujących grozę wojny, jaskrawych błysków, po leniwie sączące się światło towarzyszące piknikowi aktorów z fotografią ks. Karola Wojtyły w tle. Proste kostiumy, nawiązujące do codziennych ubiorów, nie epatowały widza, pozwalając mu skupić się na przekazie słowno – muzycznym. Ten został skomponowany i poprowadzony przez reżysera Czeremugę ze szczególnym wyczuciem nastroju i kulturą słowa.

W spektaklu przybliżone zostały nam utwory Karola Wojtyły, a także powszechnie znane pieśni, lubiane i wykonywane nie tylko przez pielgrzymów ale i przez Ojca Świętego: Barka, Czarna Madonna, Życzymy. Utwory te, znakomicie zaaranżowane i wykonane przez artystów w trakcie trwającego spektaklu, stanowiły znakomity element wiążący widowisko w integralną całość. Przybliżono nam wiele wydarzeń i wspomnień, od euforii panującej po wyborze bp. Karola Wojtyły na Papieża, po rozpacz po zamachu dokonanym na Placu Św. Piotra. Scenariusz widowiska pozwolił nam w chronologiczny lecz nie mający charakteru „urzędowego”, a ciepły, pełen refleksyjności, serdeczności, ciepła, niebanalnej narracji sposób. Niejedna łza zabłysła na widowni podczas trwania spektaklu. To wielka zasługa, zarówno reżysera, jak i znakomitych, utalentowanych aktorów. Wyważone gesty, słowa zapadające w pamięć, splatająca je muzyka, podkreślająca dramatyzm sytuacji – wybuch II wojny światowej, moment zamachu . Początek widowiska obwieszcza dzwon, proroczy wiersz – wizja Juliusza Słowackiego. Zakończenie, to wyciszający szmer górskiego strumienia – poszum wiatru, stanowiące tło do poematu Źródło”.
Po skończonym spektaklu publiczność na stojąco wyraziła ogromny aplauz długotrwałymi brawami! Było to wyrazem najwyższego uznania dla twórców i wykonawców tego niezapomnianego widowiska muzyczno – teatralnego, za które serdecznie dziękujemy, życząc Zespołowi Teatralnemu oraz Mareckiemu Ośrodkowi Kultury dalszych sukcesów w pracy artystycznej.

Anna Kwiatkowska-Misiurska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: