Dwuletni sen „Czterech śpiących”

66 lat temu na warszawskiej Pradze odsłonięto pomnik „Czterech śpiących”. Dziś monument został rozebrany. W tym miejscu powstanie stacja metra. Pomnik powróci na Plac Wileński za 2 lata.

18 listopada 1945 roku odsłonięto pomnik na co dzień nazywany przez mieszkańców Warszawy i okolic pomnikiem „Czterech śpiących”. Był to pierwszy monument powstały po II wojnie światowej w Warszawie. Pomnik wzniesiono przed ówczesną siedzibą rządu w przedwojennym budynku dyrekcji kolei państwowych

Pomnik został wykonany z czerwonego trawertynu. Pierwotnie miał być poświęcony księdzu Ignacemu Skorupce. Jednak władze komunistyczne zmieniły przeznaczenie monumentu i został on poświęcony polsko-radzieckiemu braterstwu z okresu II wojny. Na cokole umieszczono napis: „Chwała bohaterom Armii Radzieckiej, towarzyszom broni, którzy oddali swe życie za wolność
i niepodległość narodu polskiego. Pomnik ten wznieśli mieszkańcy Warszawy 1945″
.

Rzeźby żołnierzy umieszczone na cokole zostały wykonane z gipsu. Później zabezpieczono je farbą imitującą brąz, by w 1947 roku całkowicie wymienić je na odlewy z brązu. Odlewy uzyskano głównie z przetopionych metali z niemieckiej amunicji zdobytej w Berlinie.

8 listopada 2011 roku rozpoczął się demontaż pomnika. Za około 2 lata będzie w tym miejscu stacja metra – Dworzec Wileński, a odnowiony obelisk pojawi się w nowej lokalizacji  –w północnej części Placu Wileńskiego za wylotem ul. Św. Cyryla i Metodego.

Tomasz Paciorek

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: