Obwodnica Marek – zmiany w Planie Budowy Dróg Krajowych. Wkrótce Sesja Nadzwyczajna RM i interpelacja poselska w tej sprawie.

  Na korzystnych rozstrzygnięciach przetargów w zeszłym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaoszczędziła co najmniej 2,7 mld zł. Ta nieoficjalna informacja to dobra wiadomość dla Marek
W poprzednich latach inwestycja została wykreślona z rządowych planów ze względu na brak środków. Teraz, gdy udało się znaleźć dodatkowe fundusze, obwodnica Marek jak i trasa w kierunku Krakowa i Katowic mają potraktowane być priorytetowo. Szacuje się, że w sytuacji, gdy uda się ogłosić przetarg jeszcze w tym roku, to pojechać nową drogą będziemy mogli w 2015 r.


Rada Miasta już zareagowała na plany rządu dotyczące aktualizacji Programu Dróg Krajowych w latach 2011-2015. Na wniosek radnych ze wszystkich klubów, 11 stycznia odbędzie się Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta. W jej programie jest przyjęcie stanowiska mającego promować uwzględnienie budowy obwodnicy Marek w zaktualizowanym Programie Dróg Krajowych.
Jeszcze na grudniowym posiedzeniu Sejmu Poseł Jacek Sasin, tak jak zapowiadał w poprzednim numerze KM, zadał pytanie ministrowi infrastruktur y w sprawie stanu budowy dróg na Euro 2012. W zakresie dotyczącym naszego miasta otrzymał wtedy odpowiedź o braku pieniędzy. W związku ze zmianą sytuacji Poseł Sasin planuje w najbliższych dniach złożyć interpelację dotyczącą obwodnicy Marek.

////

Wyjaśnienia

Tej samej treści notatka została umieszczona w papierowym wydaniu gazety. Niestety ze względu na otrzymanie informacji o Sesji Nadzwyczajnej na krótki czas przed zamknięciem składu gazety, nie zdążyliśmy dostatecznie zweryfikować informacji o wnioskodawcach. Uznając za najważniejszą informację o samej Sesji skupiliśmy się na programie i i treści projektu uchwały.  Na wniosku widnieją podpisy radnych tylko  z 3 klubów (Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze, Platforma Obywatelska, Wspólnota Samorządowa), a nie 5 tak jak napisaliśmy. Zainteresowanych przepraszamy. Dziękujemy Panu Arkadiuszowi Werelichowi za zwrócenie uwagi na nasze niedopatrzenie. 

Redakcja

Reklamy

9 Komentarzy to “Obwodnica Marek – zmiany w Planie Budowy Dróg Krajowych. Wkrótce Sesja Nadzwyczajna RM i interpelacja poselska w tej sprawie.”

 1. Dziękuje, miałem mało czasu i dopiero jutro miałem podlinkować odpowiednie artykuły. Ten wcześniejszy z GP też jest ciekawy:
  http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/580652,drogowe_oszczednosci_zostana_przeznaczone_na_inwestycje_dla_warszawy.html

 2. Nie ukrywam, że kusił mnie komentarz, co do wniosku „radnych wszystkich klubów” – jednak w tej sprawie, jaką jest obwodnica Marek byłem i jestem jednego zdania… nie ma znaczenia, kto, nie ma znaczenia, jak – ważne, że do przodu ku jasno określonemu celowi. Ważne, że rada się szybko spotka, podejmie uchwałę – co prawda intencyjną, jednak jednoznacznie dająca sygnał adresatom – czyli osobą decyzyjnym w kwestii obwodnicy, o determinacji i samorządu (na szczeblu uchwałodawczym czy wykonawczym) jak i mieszkańców. Cieszy mnie (nas – jako już teraz stowarzyszenie Grupa Marki 2020) pomoc polityków – tym bardziej, że nie ma tu znacznie barwa polityczna. Do tej pory otrzymywaliśmy wsparcie i od polityków (posłów) i z PO i PiS i PSL jak również SLD.
  Nasz apel – wszystkie ręce na pokład – kto może i ma jak pomóc, to TERAZ jest ten moment. Teraz mamy i dokumenty i realne, na wyciągniecie reki pieniądze na projekt i co najważniejsze budowę. W Życiu Warszawy (Rzeczpospolitej) napisali na wstępie: Eksperci: – Obwodnica Marek teraz albo nigdy. Decyzja w rękach rządu. GDDKiA: – Trasa powinna powstać do 2015 r. i tego powinniśmy się trzymać.

  Jacek Orych
  Grupa Marki 2020

  PS. Jadana uwaga – może informacja, która jest wielokrotnie błędnie podawana: „W poprzednich latach inwestycja została wykreślona z rządowych planów ze względu na brak środków. ” – oczywiście mowa tu o rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych. – obwodnica nigdy tam nie była, został wpisana dopiero w grudniu 2011 roku, przy aktualizacji programu.

 3. Co do post scriptum – skąd informacja, że „oczywiście mowa tu o…”? W zdaniu nie bez powodu jest sformułowanie „planów rządu” bez przywoływania dokumentu.

  Oczywiście fajnie, że Pan o tym wspomniał, ale po co odwoływać się do postu redakcji?

 4. Panie Mikołaju, „plany rządowe” właśnie są tym dokumentem. Ale nie chcę ciągnąc tematu, chciałem zwrócić na to uwagę bo ten „błąd” jest bardzo czeto powtarzany i w wypowiedziach i doniesieniach prasowych.

 5. Oczywiście, ale nie potrzebnie opierając się o notatkę z KM. Może, rzeczywiście słowo „wykreślona” sugeruję że obwodnica była umieszczona gdzieś na papierze – a z powodu braku pieniędzy, jeszcze przed rokiem 2011 na przywoływany wcześniej „papier” nie trafiła. To kosmetyka i rzeczywiście nie ma sensu ciągnąć tematu.

 6. Panie Jacku,
  już rozumiem o co chodzi z tym „Nie ukrywam, że kusił mnie komentarz, co do wniosku >radnych wszystkich klubów<". Wyjaśnienia pod postem już są i dziękuje za wyrozumiałość. Czas gonił, a myślę, że podziela Pan pogląd, że to kto zwołał Sesje nie było najważniejsze w notatce.

 7. Wiem, że nie ma to w tym momencie większego znaczenia, ale aby być rzetelnym do końca warto zauważyć, że klub radnych Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze nie istnieje. To dość częsty błąd, jaki pojawia się w mediach. Zamiast tego pod wnioskiem podpisali się przedstawiciele klubów „Marki 2020” oraz „O Przyszłość Marek”.
  Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: