70 rocznica powstania Armii Krajowej 1942-2012

18 lutego 2012 roku w Mareckim Ośrodku Kultury otwarto wystawę pt: „Armia Krajowa w Markach”. Autorzy wystawy: Zbigniew Paciorek, por. Jerzy Zybert oraz Hanna Klimecka przenieśli nas w świat, gdzie najważniejszymi wartościami dla ówczesnych żołnierzy były Bóg, Honor i Ojczyzna. Na wystawę licznie przybyli kombatanci, markowianie oraz przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Januszem Werczyńskim na czele.

„Armia Krajowa to największa organizacja zbrojnego podziemia, która skupiała w swoich szeregach w latach 1942-1945 prawie 400 tys. żołnierzy. Przemianowana ze Służby Zwycięstwu Polski (SZP) i Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) w lutym 1942 r. na Armię Krajową (AK). Pierwszym komendantem AK został gen. Stefan Rowecki „Grot”. Głównym zadaniem AK była walka z niemieckim okupantem w celu odbudowy niepodległego państwa polskiego w granicach II Rzeczpospolitej. AK jako ponadpartyjna i ponad polityczna organizacja konspiracyjna skupiała w swych szeregach organizacje znacznie zróżnicowane pod względem zapatrywań na kwestie społeczne i polityczne.

Wystawa „Armia Krajowa w Markach” kierowana jest do jak najszerszego kręgu odbiorców dorosłych, młodzieży i dzieci. Jej autorzy mają nadzieję, że wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta – dzieci ze szkół podstawowych, młodzieży gimnazjalnej  i licealnej prezentacja przyczyni się do rozbudzenia zainteresowania dziejami Marek i kształtowania postaw patriotycznych.

Wystawa składa się z dwudziestu kilku plansz. Między innymi na trzech z nich przedstawione są notki biograficzne komendantów AK, na jedenastu biografie żołnierzy AK VII Rejonu „Obroża” II Obwodu „Celków” Marki. Na osobnej biogramy żołnierzy AK z Okręgu Mazowsze, którzy niejednokrotnie gościli na spotkaniach kombatanckich w MOK-u,
a w ostatnim czasie odeszli „na wieczną wartę”. Niniejszą wystawę ubogacają również plakaty artystyczne związane z prezentowaną tematyką, pochodzące ze zbiorów kolekcjonera Sylwestra Marzocha (1954-2007)”.

Wystawę wzbogaciła prezentacja zabytkowych eksponatów pochodzących  z pierwszego prywatnego Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej w Markach, którego właściciele Krzysztof i Paweł Gendek ochoczo opowiadali zebranym o rekwizytach.

W trakcie uroczystości miała również miejsce ceremonia wręczenia odznak honorowych Zarządu Głównego Związku Żołnierzy AK. Za zasługi w upowszechnianiu wiedzy o AK odznaczenia otrzymali: Zofia Klimecka, Antoni Widomski, Marian. R. Sawicki, Teresa Szymczyk, Celina Prywata, Irena Wiśniewska i Zbigniew Paciorek.

Spotkanie zakończyło się akcentem muzycznym: zgromadzeni zaśpiewali przy akompaniamencie fortepianu i mandoliny patriotyczne pieśni powstańcze, mi.in: „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Marsz Mokotowa” i „Pałacyk Michla”.

Wystawa będzie czynna do 11 marca 2012 r.

Tomasz Paciorek

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: