Czas na „Jedynkę”!

Na posiedzeniu w dniu 29 lutego 2012 r. komisja Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta pozytywnie zaopiniowała koncepcję zagospodarowania terenu Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Okólnej w Markach. Członkowie komisji jednogłośnie wybrali najbardziej optymalny projekt.

Jest to nowoczesna, dynamiczna i wielofunkcyjna koncepcja zagospodarowania tego terenu –mówi Janusz Werczyński, burmistrz miasta Marki.

Teren przed szkołą będzie całkowicie zmieniony. Znikną dotychczasowe zbiorniki asenizacyjne i boiska asfaltowe. Cała powierzchnia aż do schodów wejściowych szkoły zostanie podniesiona i wyrównana.

Koncepcja przewiduje wybudowanie nowoczesnego boiska usytułowanego wzdłuż
ul. 11-go Listopada. Kolejne, dwa wielofunkcyjne boiska powstaną w centralnym miejscu nowo zagospodarowanego terenu. Na boisku będzie można rozgrywać mecze siatkówki, koszykówki oraz piłki ręcznej. Radni zadbali, by na nowym obiekcie znalazła się również 60 metrowa bieżnia, przebieralnia, parking na 2 autokary, odnowiony skate park. Po zakończeniu inwestycji pojawi się również możliwość ulokowania na nowych obiektach lodowiska. (Obecnie takie lodowisko przy ul. Stawowej cieszy się ogromną popularnością).

Nowy teren powinien być dodatkowo wyposażony we wiaty na rowery. Dzieci będą mogły zostawić je w bezpiecznym miejscu –mówi Anna Jusińska, dyrektor szkoły podstawowej nr 1 w Markach. Radni przychylili się do tej koncepcji oraz zaproponowali rozszerzenie parkingu dla aut o kolejne miejsca wzdłuż ulicy Okólnej jak i ul. 11-go Listopada.

Zagospodarowanie terenu nie będzie jednak tanie. –Przewiduje się, że koszty tego przedsięwzięcia będą oscylować między 1, 7 a 2 mln zł –mówi Anna Sekuła, Naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych w Markach. Środki na ten cel są jednak przewidziane w budżecie. Przetarg powinien zostać rozstrzygnięty do 30 maja br. Jeśli projekt nie natrafi na nieprzewidziane komplikacje wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego dzieci będą cieszyły się wspaniałym i nowoczesnym obiektem sportowym.

Tomasz Paciorek

Reklamy

3 Komentarze to “Czas na „Jedynkę”!”

 1. Wszystko ładnie, wszystko pięknie, ale widzę, że autorowi artykułu zabrakło inwencji twórczej, bo artykuł o tytule – Czas na „jedynkę” pisałem już 9 czerwca 2011 roku – http://arekwerelich.wordpress.com/2011/06/09/czas-na-%E2%80%9Ejedynke%E2%80%9D/

  To już kolejny „zonk” w wykonaniu gazety „Kurier Marecki”. Osobiście uczęszczałem do Szkoły Podstawowej nr 1 i ukończyłem ją blisko 20 lat temu. Okazuje się, że Wspólnota Samorządowa, która rządziła w Markach w tym okresie, nie potrafiła zagospodarować terenu „jedynki” i fundowała dzieciom „dziadostwo”.

  Cieszę się, że po nastaniu nowej Rady Miasta, nastąpiło oświecenie. Przytaczając słowa burmistrza z artykułu, który zamieściła jedna z lokalnych gazet, odnośnie obwodnicy Marek, o nie zawłaszczaniu sukcesu – apeluję!

  Czy fundując dzieciom „dziadostwo”, w ciągu tylu lat – Wspólnota Samorządowa musi na siłę ogłaszać zagospodarowanie terenu Szkoły Podstawowej nr 1, jako wielkie osiągnięcie? Moim skromnym zdaniem inwestycja ta należała się dzieciom od dawna i nie jest łaską, że powstanie.

  Mnie osobiście, jako absolwenta tej szkoły, irytuje takie podejście do sprawy, bo od momentu, gdy zostałem radnym, kwestia „jedynki” była i jest dla mnie priorytetem, dlatego skwituję to słowami – „CHARTA NON ERUBESCIT”

  Ps. ciekawostką jest fakt, że „Kurier Marecki” publikuje zdjęcie koncepcji, której radni nie znali do momentu rozpoczęcia komisji, a radna Brzozowska, która jest radną Wspólnoty Samorządowej zrobiła wielkie oczy podczas sesji Rady Miasta, gdy był poruszany temat uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do V edycji programu
  „Moje Boisko – Orlik 2012”. Ups… Biedna nie znała tematu. Ta sama radna w ostatnim numerze gazety ” Kurier Marecki” obwieszcza, jak to dobrze, że orlika będziemy budować, a szkole należy się inwestycja w postaci zagospodarowania terenu.

  Pozdrawiam serdecznie zbawców „jedynki”
  Arkadiusz Werelich

 2. Rodzi nam się taki monopol informacyjny – gdy ktoś inny napisze o Strudze, wiadomo który radny się zdenerwuje, gdy o Orliku – zareaguje jeszcze inny radny, a i o „jedynce” jak widać wolno pisać tylko jednej osobie.

  Przeczytałem jeszcze raz tekst Tomka i jest to czysta informacja o planach miasta – nie ma tam słowa Wspólnota. Nie ma też słowa o tym, że jest to jakiekolwiek osiągnięcie. Jakaś alergia na KM?

  To jest takie prymitywne myślenie „ my, wy, oni, nasz sukces, ich porażka” . O inwestycji w „jedynce” wiadomo było właściwie od zakończenia projektu przy SP nr 2. Po prostu nie można robić wszystkiego naraz – raz na ok. 2 lata miasto może sobie na takie coś pozwolić. Tutaj wychodzi kolejny schemat myślenia „tu, teraz i wszystko naraz”.

  W związku ze swoją alergią na opozycyjne ugrupowania wypominasz poprzednie 4 lata i mówisz o „dziadostwie”. W ciągu tamtych czterech lat gruntowanie zmodernizowano SP nr 3 (budynek i otoczenie) wybudowano świetną halę (podobno najlepszą w powiecie) przy SP nr 4 i zagospodarowano teren przy SP nr 2. I teraz czas na kolejne szkoły. Jeśli chcesz poważnie porozmawiać, pomimo, że już post factum to podaj argumenty, że ta kolejność była zła i ułóż lepszą, albo wykaż, że można było zrobić wszystko naraz .

  Jak widzisz wbrew pozorom Marki istniały przed wyborami 2010, kiedy to zostałeś radnym. Zresztą – do sprawy „Jedynki” podłączyłeś się na „finiszu”, jak Rada Miasta w latach 2006-2010 już zainwestowała w inne szkoły i myślała o kolejnej. Aaa..no tak – wtedy w RM był PiS, MSG i Wspólnota – a Platformy nie było, więc należy pisać o mrocznych czasach…

  Dalej chyba nie ma co komentować, bo pozostałe sprawy to przedszkole. Może tylko dodam, że w sumie nie wiem co sugerujesz w post scriptum.

 3. Podstawowym argumentem jest fakt, że Szkoła Podstawowa nr 1 jest placówką, do której uczęszcza największa liczba uczniów. Jest placówką, do której prowadziła i prowadzi ulica pełna kałuż (Okólna), pełna błota (Głowackiego), a dodatkowo ulica Okólna jest jedną z ulic, której ruch jest największy w mieście.

  To prawda, że w poprzednich Radach nie było radnych PO, ale prawdą jest fakt, że Wspólnota miała większość w Radzie Miasta, miała też swojego burmistrza. Miała więc pełen wpływ na rozwój miasta.

  Jeśli chodzi o Szkołę Podstawową nr 1, to moje zaangażowanie nie sprowadza się wyłącznie do pisania artykułów. To jest właśnie ta różnica – jedni robią i piszą, a inni tylko piszą. Przez całą obecną kadencję temat SP1 był przemilczany przez radnych Wspólnoty i to jest fakt.

  Piszesz, że Rada w latach 2006-2010 myślała o SP1. Czy masz na myśli plan zagospodarowania terenu szkoły, który powstał w tamtych latach i można wyrzucić go do kosza? Przypominam, że ktoś za ten projekt zainkasował pieniążki, a efektów brak do dziś. Piszesz o SP3 i hali przy SP4. Zgadzam się. Inwestycje poczyniono, ale koszt ich realizacji był prawdopodobnie mocno zawyżony. Piszesz o kadencji 2006-2010. Napisz jeśli możesz o wcześniejszych latach, bo z zainteresowanie pozyskam wiedzę, na temat inwestycji z tamtych lat. Njachętniej o tych, które powstały w rejonie Marek południowych (rejon ul. Okólnej).

  Możesz mi wierzyć lub nie, ale na temat SP1 wiem więcej niż Ci się wydaje, a fakt, że uczęszczałem do tej szkoły motywował mnie do interesowania się jej losem.

  Pozdrawiam serdecznie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: