Rozmowa z autorami nagrodzonego projektu

Tuż po ogłoszeniu wyników konkursu rozmawiamy z Piotrem Kusiem, Wojciechem Jasińskim oraz Maciejem Chlebusiem z firmy „Pracownia Architektury i Designu Piotr Kuś”

Jak wygląda praca nad takim projektem?

-Jest to duże opracowanie, na które poświęciliśmy mnóstwo czasu, ciężko to teraz krótko przedstawić. Trudno nawet określić ile nocy nie spaliśmy przez to. Pomagał nam jeszcze główny architekt naszego zespołu, pan Słomski oraz dr Ludomir Duda – specjalista zakresie energetyki budynku.

Nagrodzona koncepcja nie jest pierwszą, nad którą pracowaliśmy. Początkowo przygotowaliśmy kilka wstępnych projektów. Na etapie szczegółowego opracowania oprócz tego nagrodzonego mieliśmy jeszcze drugi wariant. Ostatecznie, jak widać zdecydowaliśmy się przedstawić właściwy projekt.

Z punktu widzenia mieszkańców – co jest ciekawego w Panów projekcie?

– To będzie interesujący obiekt pod względem użytkowym. Staraliśmy się stworzyć projekt otwarty na miasto. Jeden główny plac od strony ulicy, z dostępem do wszystkich budynków. W przyszłości będzie też mógł pełnić  funkcje publiczne. Blisko ulicy Wspólnej umieściliśmy obiekty publicznej użyteczności – np. bibliotekę. Cały układ architektoniczny  przemyślany jest tak, żeby był przyjazny użytkownikom. Ważny dla nas też był sposób wkomponowania budynku w otocznie.

Jury konkursu podkreślało sposób w jaki Panowie rozwiązali kwestie energetyczne.

System energetyczny opiera się na dwóch źródłach. Po pierwsze pobiera energie słoneczną i magazynuje ją w ziemi. Poszczególne elementy tego systemu są już w powszechnym użytku, jednak razem jeszcze ich nie wykorzystano. Drugim rozwiązaniem są gazowe pompy ciepła, które w razie niedoborów mocy z kolektorów słonecznych uzupełnią poziom energii.

Teraz przed Panami kolejne wyzwanie – opracowanie szczegółowej dokumentacji projektu.

Tak, ale tym razem to już nie jest hazard. Przystępując do konkursu poświęciliśmy mnóstwo czasu na pracę, nie wiedząc czy dostaniemy za nią wynagrodzenie.

Musimy jednak przyznać, że zgadzamy się z tym co powiedział Burmistrz miasta przy ogłaszaniu wyników. Konkurs to najlepsza forma pracy nad projektem. Tak jak powiedzieliśmy – od architekta wymaga on dużego zaangażowania bez gwarancji, że dostanie on zapłatę, ale rywalizacja pomiędzy pracowniami wymusza jakość – tutaj decydującym kryterium nie jest tylko cena. Konkursy dają też szansę młodym architektom, którzy mogą pokazać się z dobrej strony z oryginalnymi, nowatorskimi rozwiązaniami.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: